Åpningstider
Mandag-Torsdag: 08:00 - 15:00
Fredag: 08:00 - 12:00

Legen er ikke tilstede fredager

Bekymret for ventetidene

Dagens medisin 061010

Landsforeningen for hjerte- og lungesyke er svært bekymret for de lange ventetidene for alle som venter på hjerte- og lungeundersøkelse.

I dag venter nærmere 19.000 mennesker på poliklinisk hjerte- eller lungeundersøkelse ved helseforetakene i Norge.

Landsforeningen for hjerte- og lungesyke (LHL) trekker frem denne statistikken fra Norsk Pasientregister (NPR), og legger til at man er svært bekymret for de lange ventetidene for alle som venter på en slik viktig undersøkelse.


Trenger rask avklaring
– Det er uakseptabelt at mange tusen mennesker må vente opptil ett år på hjerte- eller lungeundersøkelse, sier leder av LHLs landsstyre, Arne Ketil Hafstad.

Han understreker at dette er personer som trenger en rask avklaring av sin sykdomssituasjon. Det er viktig å få stilt en diagnose tidligst mulig, slik at riktig behandling kan starte umiddelbart, sier Hafstad.

Sett inn strakstiltak!
LHL krever at helseforetakene setter inn strakstiltak for å få ned ventetiden, for eksempel ved å ta i bruk åpne kveldspoliklinikker.

– Det er også viktig at helseforetakene prioriterer arbeidet med utdanningen av flere hjerte- og lungespesialister og at de samarbeider med de private hjerte- og lungespesialistene, sier Hafstad i en pressemelding. (kab)